Operační systémy pro Raspberry Pi 4 Model B

S novým Raspberry Pi 4 přichází i nové kompatibilní verze operačních systémů a informace k verzím budoucím. Staré verze operačních systémů, které běžely na RPi 3B+, už nejsou kompatibilní s Raspberry Pi 4 a vyžadují aktualizace.

Raspberry Pi 4 Model B, 2GB RAM

Raspbian

Nová verze Raspbianu má přízvisko Buster a běží na nejnovější verzi Debianu Linux 4.16. Jedná se o verzi Debianu, která má ohlášené oficiální vydání až 7. července. Buster je pak samozřejmě zpětně kompatibilní i se staršími verzemi Raspberry Pi. Vzhledem k úplně novému Raspbianu doporučujeme udělat novou čistou instalaci systému. Pokud se rozhodnete pro aktualizaci ze starého systému na nový, raději si všechny své projekty zálohujte!

Ke stažení zde: https://www.raspberrypi.org/downloads/

LibreELEC

Malá skupina vývojářů už po dobu 6 měsíců spolupracovala s nadací Raspberry Pi. Díky tomu máme k dispozici LibreELEC (Leia) 9.2 ALPHA1 s podporou Raspberry Pi 4B. Tato verze, LibreELEC 9.2, je zároveň solidní beta verzí pro Raspberry Pi 0/1/2/3.

Pro Raspberry Pi 4B jde o „pozdní Alphu“, která ještě rozhodně není kompletní a bohužel ani dokonalá. Pokud tedy nechcete experimentovat, držte se zatím své aktuální verze a vyčkejte na konečné / stabilní vydání aktuální verze LibreELECu. Pokud chcete experimentovat, můžete si nainstalovat „Alphu“ a zkusit spolupracovat s vývojáři na odladění všech problémů.

Na jaké nedostatky jsme zatím přišli?

 • V Kodi zatím nefunguje prostorový zvuk.
 • 4K video s vysokým bitrate se seká.
 • V Kodi se seká user interface – není plynulý přechod mezi jednotlivými menu.
 • LibreELEC 9.2 ALPHA nejde zatím nainstalovat přímo z NOOBSu.
 • Videa přehrávaná přes NFS (například z NASu) se sekají.

Ke stažení zde: https://libreelec.tv/downloads_new/rockchip/

OSMC

V krátké době by měla být uvedena aktualizace, která bude podporovat i Raspberry Pi 4B. V první fázi půjde jen o dekódování softwaru, až poté se začne pracovat na implementaci 4K dekódování s Kodi v18. Do budoucna je v plánu podpora 4K a HDR s Kodi Matrix (v19).

Stabilní verze (v19) by měla být vydána (až) na přelomu let 2020/2021.

Volumio

Operační systém Volumio zatím na Raspberry Pi 4 nefunguje. Oficiální stanovisko ohledně vydání nové verze ještě nebylo vydáno, nicméně na oficiálním fóru se píše, že na tom už pracují.

Ubuntu Mate

Žádné oficiální informace o nové aktualizaci operačního systému pro Raspberry Pi 4 ještě nebyly vydány.

Windows IoT Core

Žádné oficiální informace o nové aktualizaci operačního systému pro Raspberry Pi 4 ještě nebyly vydány.

Další informace

Pomohly Vám informace v tomto článku? V článcích o novém Raspberry Pi budeme určitě pokračovat.

Pokud chcete vědět něco konkrétního, rádi odpovíme na Vaše dotazy a to nejen zde na blogu, ale především na našem novém komunitním fóru, které jsme také nově spustili.

Odkazy

6 komentářů u “Operační systémy pro Raspberry Pi 4 Model B

 1. Takže Raspberry 4 v podstatě zatím chybí podpora. TV HAT na tom nejede, v Busteru chybí tvheadend…Pro autora článku – jak se můžeme držet u Libeelecu staré osdvědčené verze, když na RPi 4 žádná jiná verze neexistuje? Kdy se počítá, že bude plně podporována Rpi 4?

  1. Ano, Tv hat ještě nejde nainstalovat do Busteru a u LibreELECu Tv hat funguje, nicméně to není ideální. Co se týče plné podpory, tak aktualizace vychází a budou ještě vycházet často, ale kdy to bude už plná verze, to opravdu nikdo netušíme. Ohledně „staré osvědčené verze“ se držte jen v případě, že máte starší Raspberry (takhle je to myšleno), u RPi 4B Vám samozřejmě nezbývá nic jiného, než mít nejnovější operační systém.

   1. Díky za reakci. Já jsem to tak samozřejmě pochopil, ale pokud v nadpisu je „Operační systémy pro Raspberry Pi 4 Model B“, tak ta poznámka o „staré osvědčené verzi“ – je pro neznalého uživatele poněkud zavádějící. TV HAT v Libreelecu 9.2 Alpha na RPi 4 opravdu funguje? Jak je to omezeno, než se v tom začnu hrabat?

    1. Tak v LibreELECu už je Tvhatend, což je software na řízení tunerů, který zatím v Raspbianu není. Co se týče zkušeností, tak kolega to zkoušel zprovoznit, ale prý se mu televize trochu sekala, ale možná jen udělal chybu v nastavení (což si sám myslí) nebo to může být tím, že je to stále Alpha verze. V každém případě až se tvhatend bude i na Raspbianu, tak budeme dávat dohromady i nějaký článek, nicméně zatím je s tím moc problémů 🙂

Napsat komentář