Creality Ender-3 V3 KE

Creality Ender-3 V3 KE je rychlá a cenově dostupná 3D tiskárna, která kombinuje široký ekosystém Creality funkcionalit, jednoduše se s ní pracuje, podporuje asistované rychlosti Klipper s maximální rychlostí 500 mm/s, zrychlením až 8000 mm/s a je Open Source.


Creality Ender-3 V3 KE

Design

Ender-3 V3 KE má jednoduchou konstrukci s elegantním černým rámem a výrazným logem „Creality“ na přední straně základny. Svým vzhledem silně připomíná levnější tiskárnu Ender-3 V3 SE protože spolu sdílí některé součásti, jako např. rám a základnu. Tato politika Creality je jasná: standardizované díly jsou levnější na výrobu, snáze se skladují a pro zákazníka, který potřebuje opravit nebo vylepšit svou tiskárnu, je mnohem snazší je sehnat. Navzdory podobnému vzhledu mají ale tyto dva stroje několik výrazných rozdílů, z nichž některé zásadně ovlivňují rychlost i kvalitu tisku.

Creality Ender-3 V3 KE technické specifikace

Tiskárna je vybavena technologií CR Touch pro automatickou vícebodovou nivelaci tiskové plochy (stejně jako např. o třídu dražší Creality CR10 SE), což výrazně usnadňuje práci. Automatickou kalibraci tisku jedním tlačítkem ocení zejména začátečníci. Pozoruhodným vylepšením v KE je plnobarevná grafická dotyková obrazovka, která usnadňuje navigaci a ovládání.

Creality Ender-3 V3 KE barevný displej

Tisková hlava kombinuje výhody nejlepšího extruderu Sprite S1 a keramického hotendu s vysokým průtokem K1. Hotend v KE je schopný dosáhnout teploty 300 °C a je tak vhodný pro tisk všech běžných materiálů pro 3D tisk.

Creality Ender-3 V3 KE výkonný 60W hotend

Creality Ender-3 V3 KE se také může pochlubit Wi-Fi konektivitou, která umožňuje dálkové ovládání a monitorování prostřednictvím chytrého telefonu nebo počítače. Obsahuje pokročilý firmware založený na Open Source projektu Klipper, který výrazně zlepšuje kvalitu tisku při vyšších rychlostech. Pro přizpůsobení této zvýšené rychlosti je rám tiskárny vybaven lineární kolejnicí na ose X, která minimalizuje vibrace při vyšších rychlostech a je navíc osazena keramickým hotendem s vysokým průtokem. To dodává tiskárně potřebný výkon pro tisk ve vysoké rychlosti a zároveň ji udržuje ve stále přijatelné cenové hladině.

Creality Ender-3 V3 KE osa X

Bezproblémový přímý pohon extruderu Sprite od Creality produkuje při použití TPU filamentu extrémně přilnavé vlákno a výsledný tisk je skvělý. Extruder je spárován s keramickým hotendem, který se osvědčil ve vyšší řadě tiskáren K1. Je osazen třemi ventilátory – jeden slouží pro ochlazení vlastní jednotky a dva menší umístěné po stranách trysky pomáhají chladit právě vytištěnou část.

Creality Ender-3 V3 KE vylepšené chlazení

Rám tiskárny má dvě osy Z, které jsou v horní části synchronizovány řemenem s jednokrokovým motorem, což je u moderních Enderů vidět často. To je užitečné pro udržení stability při tisku vyšších modelů bez nutnosti vybavovat tiskárnu dalším motorem.

Tiskárna je vybavena technologií CR Touch pro automatickou kalibraci tisku a dokáže si nastavit i parametr offset osy Z samostatně. Dotykový displej má uživatelské rozhraní ve stylu Klipperu, jako je tomu např. u tiskáren K1 a CR-10 SE. Podložka z pružinového ocelového plechu je pevně namontována na lineárních tyčích bez potřeby manuálního nastavení. Podložka je opatřena texturovaným PEI povrchem, který dobře drží tisky, nevyžaduje lepidlo a po vychladnutí se z ní snadno sundávají hotové tisky pouhým ohnutím desky.

Creality Ender 3 V3 KE PEI tisková deska

KE postrádá akcelerometr, který je u 3D tiskáren důležitý pro průběžnou kalibraci při tisku vysokou rychlostí. Místo toho v Creality naprogramovali jednotné nastavení pro všechny tisky a při testu to fungovalo výborně. Kalibrační test byl proveden na CHEP kostce pomocí PLA filamentu Sun Lu Dual Color Silk, na kterém vyniknou jakékoliv chyby ve vrstvách. Z testu vyplynulo, že tiskárna Ender-3 V3 KE je dobře seřízená na ose X, zatímco osa Y je trochu roztřesená. Nicméně rohy jsou velmi čisté a nejsou zde vidět žádné nepřesnosti, takže s preciznějším nastavením tiskárny si nemá smysl dělat starosti. Každopádně Snímač kompenzace vibrací (jak v Creality akcelerometr nazývají) se dá v případě potřeby přikoupit.

Creality Ender-3 V3 KE – CHEP cube test (foto: Tom’s Hardware archiv)

Sestavení Creality Ender 3 V3 KE

V krabici je zabaleno vše potřebné pro zprovoznění tiskárny. Kromě jednotlivých dílů a šroubů v ní najdete i nářadí pro sestavení a následnou údržbu, kleštičky na tiskové struny (boční štípací kleště), náhradní trysku, čistič trysky, USB flash disk a vzorek bílého PLA pro vytisknutí prvního modelu. Na flash disku je video-návod na sestavení tiskárny, manuál v PDF, průvodce nastavením a software Creality Print s předpřipraveným souborem pro testovací model Benchy.

Samotná tiskárna je sestavena z 90 % a pro její složení je potřeba utáhnout jen několik šroubů a matek. Všechny díly jsou velmi přehledně označeny a základna má drážky pro uchycení rámu, což pomáhá udržet pravé úhly při sestavování. Rám potřebuje jen 3 šrouby na každé straně, tisková hlava je předem namontovaná. Potom už stačí jen přišroubovat držák cívky a obrazovku. Propojení všech součástí pomocí kabelů je velmi jednoduché, protože jsou připevněny k rámu a stačí je jen zapojit do příslušných konektorů. Nakonec je dobré se ujistit, že je spínač napájení přepnut na napětí 230 V. Sestavení tiskárny tak zabere zhruba 15 minut.

Vyrovnání pracovní plochy

Creality Ender-3 V3 KE je vybavena technologií CR Touch pro automatické vícebodové vyrovnání tiskové plochy a tlakovým senzorem pro nastavení výšky v ose Z. Vyrovnání probíhá automaticky během fáze nastavení tisku a poté ho lze provést i před každým tiskem. Vyrovnání a nastavení výšky v ose Z lze provést také ručně v menu nastavení.

Podložka pracovní plochy je s tělem tiskárny pevně spojena, takže nejsou přítomna žádná nivelační kolečka pro manuální nastavení. Automatické nastavení parametru Z funguje velmi dobře.

Zakládání filamentu

Před založením filamentu je dobré umístit cívku rovnou na držák, kde zůstane po celou dobu tisku. Vlákno filamentu se protáhne snímačem konce vlákna a dolů k tiskové hlavě, kam se vloží vrchním otvorem. Je potřeba uvolnit ozubená kolečka stisknutím páčky a potom vlákno zastrčit tak daleko, jak jen to jde. Tím se tiskárna začne zahřívat a založení filamentu dokončí automaticky.

Na displeji se založení filamentu ovládá ikonu vodorovných čar ve spodní části hlavního menu. Příkazem Extrude/Retract (Zatažení/Vytažení) v horní části menu se ovládá délka vlákna. Defaultně nastavená výchozí délka pro tisk je 5 mm, doporučujeme nastavit alespoň 20 mm pomocí ikony Délka (Length). Po dokončení tisku uvolní tisková hlava vložené vlákno příkazem Retract.

Příprava souborů k tisku – software

Ender-3 V3 KE je dodáván se slicerem Creality Print, který Creality zdokonaluje již nějakou dobu. Tiskárna je kompatibilní i s programy Cura a PrusaSlicer, ale k tomu je potřeba vytvořit si vlastní profil. Můžete vytvořit profil založený na jakémkoli Ender-3, i když bych doporučil stáhnout slicer Creality, kde se dá např. snadno kopírovat nastavení rychlosti tisku.

Při testu byly všechny tisky prováděny pomocí sliceru Creality Print, který umožňuje snadno odesílat soubory vzdáleně prostřednictvím Creality Cloud nebo domácí LAN. Soubory lze do tiskárny samozřejmě přenášet i pomocí USB flash disku.

Creality Print software – Benchy test

Tisk

Creality Ender-3 V3 KE tiskne skvěle ihned po rozbalení z krabice, ale přichází pouze s malým vzorkem filamentu. Proto je dobré zásobit se předem dostatečným množstvím tiskového materiálu. Pokud si nejste jisti, jaký filament je vhodný pro Váš projekt, můžete se inspirovat v tomto článku, nebo přímo objednat z e-shopu.

A nyní již rovnou k tisku. Testovací soubor Benchy (Speed Boat: 2 stěny, 3 vrchní a spodní vrstvy, 10 % mřížkové výplně, výška vrstvy 0,25 mm a šířka vrstvy 0,5 mm) se pomocí běžného PLA filamentu vytiskl za 19 minut a 48 sekund ve velmi dobré kvalitě. Vrstvy jsou všude hladké, tu a tam s nepatrnou nerovností, ale bez zvlnění nebo posunutí vrstev.

Creality Ender-3 V3 KE – Benchy print test (foto: Tom’s Hardware archiv)

Dalším testovacím kouskem byl hlavolam Maker’s Muse Clearance Castle (výška vrstvy 0,2 mm, 3 různé obvody, 15 % výplně, 5 vnitřních vrstev, 5 vnějších vrstev) pomocí Creality Hyper PLA filamentu, který umožňuje 10x vyšší rychlost tisku. Tisk byl dokončen ve svižném tempu za 1 hodinu a 57 minut ve výchozím nastavení Creality Print, čemuž odpovídal i výsledek. Tisk byl čistý a hladký, s perfektním přepažením a jen několika volnými nitěmi. Padací mříž perfektně sedla na své místo, ale zámek hlavolamu v podobě věže byl dostatečně volný na to, aby se dal vytáhnout i bez správného natočení. Tahle nepřesnost by ale šla s trochou péče lehce opravit.

Creality Ender-3 V3 KE – Maker’s Muse Clearance Castle (foto: Tom’s Hardware archiv)

Třetím testovaným objektem byl velký, plně pohyblivý drak Cinderwing Gemstone (výška vrstvy 0,2 mm, 10 % výplně a čtyři stěny pro zvýšení pevnosti). Tiskárna Ender KE ho dokázala s pomocí Zyltech Psychedelic Silk PLA vytisknout v parádním čase 10 hodin a 25 minut a ve skvělé kvalitě.

Creality Ender-3 V3 KE – Gemstone Dragon by Cinderwing 3D (foto: Tom’s Hardware archiv)

Filamenty typu PETG se při tisku ve vysokých rychlostech chovají velmi dobře, proto byl pro další test zvolen recyklovaný filament PETG GreenGate3D Emerald. Tiskárna byla přepnuta do továrního nastavení pro tento typ filamentu, která snižuje maximální objemovou rychlost tisku na 9 mm/s. Model truhly s vysouvacím víkem ozdobeným keltským uzlem byl dokončen za 2 hodiny a 24 minut. Všechny stěny byly plné bez dutých prostor, na venkovní straně se zvlněným povrchem, který má připomínat přírodní kámen. Tisk byl čistý a hladký, bez zřetelných linií a vrstev, sem tam se utvořilo pár vláken.

Creality Ender-3 V3 KE – DaveMakesStuff Celtic Knot Slide Box (foto: Tom’s Hardware archiv)

Tisk těsnící manžety z velmi odolného TPU filamentupři rychlosti 40 mm/s a výškou vrstvy 0,2 mm trval 4 hodiny a 51 minut. Tisk byl i v tomto případě pevný s čistými vrstvami a bez jakýchkoliv odpadních vláken.

Creality Ender-3 V3 KE – manžeta z TPU filamentu (foto: Tom’s Hardware archiv)

Závěr

Creality Ender-3 V3 KE je v současnosti je nejrychlejší 3D tiskárna v řadě Ender, skvěle kombinuje rychlost a jednoduchost, a svou cenovkou se řadí mezi nejlepší nízkonákladové 3D tiskárny na trhu.

Lze ji vřele doporučit všem nováčkům na poli 3D tisku, nebo těm, kdo hledají do své dílny cenově dostupnou druhou či třetí 3D tiskárnu. Kombinace extruderu Sprite a hotendu s vysokým průtokem K1 se ukázala jako velmi spolehlivá a přesná. Umožňuje tisknout širokou škálou filamentů, finální tisky jsou rychlé a čisté. Ocenění si zaslouží také snaha Creality udržet tento Ender jako Open Source, což respektuje kořeny RepRap a podporuje širokou komunitu 3D tiskařů.

klady

  • cenově dostupná
  • excelentní automatické vyrovnávání podložky
  • firmware Klipper
  • Open Source
  • direct drive

zápory

  • akcelerometr není součástí balení
  • display nedovoluje plně využít potenciál Klipperu

Článek vytvořen s pomocí redakčního textu Tom’s Hardware.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *