Home Assistant seriál s Jakubem: Díl 4: Termostat Danfoss Ally a teplotní senzor Xiaomi

Úvod

V dnešním díle se podíváme na chytrý termostat Danfoss Ally a k němu si rovnou přidáme i senzor teploty a vlhkosti Xiaomi Mi Thermometer. Termostat je o něco dražší a na trhu najdete i mnohem levnější varianty, nicméně zkoušel jsem i levné termostaty od Tuya a nebylo to ono. Reagovaly pomalu, někdy topily i 2 hodiny po překročení teploty na senzoru a občas se nechtěly ani úplně uzavřít. Ve výsledku s nimi bylo více zlosti, než užitku.

Zkušenosti

Danfoss Ally používám cca 3 měsíce a (zatím) vše funguje jak má. Nastavení je trochu složitější, ale dnes si všechno vysvětlíme. Termostat vám bude fungovat i bez externího senzoru teploty, ale výsledek pak není tak dobrý. Integrovaný senzor teploty je velmi blízko radiátoru a tudíž bývá dost nepřesný, částečně se to dá vyřešit offsetem, ale externí senzor je externí senzor.

Senzorů teploty jsem vyzkoušel několik. Jak Zigbee, tak WiFi varianta skýtá pár nevýhod, které jsou obzvášť pro regulaci teploty v místnosti nepříjemné. Obě dvě varianty mají poměrně vysokou spotřebu energie a neodesílají data moc často. My potřebujeme zařízení, které odesílá data často a spotřebuje co nejméně energie.

Xiaomi Mi Thermometer využívá Bluetooth a umí odesílat data jakkoliv si nastavíte (já je posílám každou minutu). Pomocí automatizace pak data pošlete přímo do hlavice, která dle toho topí/netopí. Jedinou nevýhodou je, že pokud máte velký dům nebo bude senzor moc daleko od koordinátora (dongle), musíte si rozšířit Bluetooth pokrytí např. použitím Bluetooth proxy na desce ESP. To už je trochu složitější a povíme si o tom v některém z dalších dílů. ESPčko rovnou využijeme na senzor CO2 nebo jako radar (senzor přítomnosti).

Co se týče výdrže baterie, tak termostat má po třech měsících 80 % baterie a senzor teploty 74 %, takže baterie vydrží cca rok.

Co budeme potřebovat

  • termostatickou hlavici Danfoss Ally
  • senzor teploty a vlhkosti Xiaomi Mi Thermometer (volitelné)
  • počítač nebo notebook s Bluetooth (volitelné)
  • nainstalovaný HA a zigbee2mqtt z předchozích dílů

Před nákupem hlavice si ověřte, zda je kompatibilní s Vaším radiátorem, resp. závitem. Seznam podporovaných závitů najdete na stránkách výrobce v datasheetu.

Xiaomi Mi Thermometer

Připojení k senzoru

Nejdříve si do HA přidáme senzor teploty a vlhkosti. Pokud nechcete používat externí senzor, můžete tuto část vesele přeskočit a rovnou si přidat a nastavit hlavici.

Do senzoru nejprve vložíme CR2032 baterii a chvilku počkáme. V našem případě využijeme alternativní firmware, který nám odemkne další nastavení a prodlouží výdrž baterie. Otevřeme si tedy tuto stránku a klepneme na Connect. Měla by se nám objevit nabídka níže, v seznamu najdeme zařízení, které bude začínat na písmena LYWS a klepneme na Spárovat. Ne vždy se připojení povede na první pokus, pokud se vám nebude dařit zkuste to vícekrát, popř. na chvilku vyjměte baterii ze senzoru. Někdy může pomoci i jiný prohlížeč.

Aktivace a flash

Po úspěšném připojení se vám zobrazí nabídka níže. Nejdříve klepneme na Do Activation, chvilku počkáme a poté v horní části vybereme Custom Firmware, v mém případě verzi 4.6_ATC_v46.bin. Verze se může lišit dle toho, kdy čtete tento článek :). A poté klepneme na Start Flashing.

Flash trvá pár sekund, po jeho dokončení se senzor restartuje a musíme se k němu znovu připojit. Postupovat budeme úplně stejně jako při prvním připojení, akorát budeme hledat zařízení, které se jmenuje ATC_.

Konfigurace

Po úspěšném připojení by se nám měla zobrazit sekce Configuration, pokud ne, tak klepneme na Get Config. Senzor můžete víceméně nastavit stejně jako já, tj. aby využíval BTHome v2 protokol a posílal data každých 60 sekund. Dále jsem si nastavil, aby se na displeji zobrazovaly informace o baterii a snížil výkon na -0.14dbm. Po nastavení všech hodnot nezapomeňte klepnout na Send Config, aby se vám změny uložily.

Poslední, co budeme potřebovat, je BindKey, který použijeme pro zabezpečenou komunikaci mezi senzorem a HA. Klepneme na Get BindKey, kód si zkopírujeme a uložíme např. do poznámkového bloku, budeme ho potřebovat za chvilku.

Přidání senzoru do HA

Na našem HA serveru klepneme na Settings->Devices a v levém horním rohu by se nám mělo objevit nové zařízení BTHome. Pokud ho tam nevidíme, je nutno nějakou dobu počkat, někdy i restartovat HA server.

Klepneme na Configure a objeví se nám nabídka, v které vyplníme již dříve zkopírovaný BindKey a potvrdíme. Vybereme BTHome v sekci Configured a měli bychom tam vidět námi přidaný senzor (já tam mám nyní už dva). Klepnutím na tři tečky vpravo a Rename si můžeme senzor pojmenovat trochu smysluplnějším názvem, než je jeho MAC adresa :).

Senzor teď můžeme umístit na místo, v kterém chceme měřit teplotu a vrhneme se na přidání termostatické hlavice Danfoss.

Danfoss Ally

Instalace na radiátor

Z radiátoru nejprve sundáme naši starou hlavici a dle typu závitu našeho radiátoru zvolíme vhodný adaptér. Adaptér našroubujeme na radiátor, do hlavice vložíme baterie a ujistíme se, že na displeji svítí „M“. Pokud ne, tak podržíme na 5 sekund tlačítko nad displejem. Hlavici našroubujeme na adaptér a šroubujeme do té doby, než se nám hlavice v závitu protočí a cvakne. Dalším otáčením si nastavíme, kterým směrem bude mířit displej. Po instalaci na 5 sekund podržíme tlačítko nad displejem a měli bychom slyšet zvuk motoru, hlavice se zkalibruje a máme skoro hotovo.

Případně koukněte na instalační video přímo od Danfossu.

Přidání do zigbee2mqtt

Nyní konečně využijeme náš zigbee2mqtt addon a přidáme si do něj naše první zigbee zařízení. V levém menu vybereme zigbee2mqtt (pokud ho tam nemáme, tak Settings -> Addons -> Zigbee2MQTT -> Open WEB UI). Uprostřed nahoře klepneme na Povolit připojení (Vše), na hlavici krátce podržíme tlačítko nad displejem, na displeji by se nám měla rozblikat anténka a za pár sekund by se nám mělo zařízení objevit v zigbee2mqtt. Název zařízení bude ve tvaru 0x0 …, klepneme na název a dole vybereme modrou tužku a zařízení si rozumně pojmenujeme. V mém případně se jmenuje Bedroom Thermostat – Danfoss Ally.

Přesuneme se do záložky Vystavuje a do hlavice nastavíme vše potřebné. Nebudu zde vysvětlovat každou položku zvlášť, všechny informace najdete zde (anglicky). Na obrázcích níže můžete vidět jak jsem hlavici nastavil já.

Důležité položky

Důležité položky, které doporučuji nastavit takto:

Programming operation mode = setpoint
Radiator covered = true (využíváte externí senzor teploty), false (nevyužíváte externí senzor teploty)
Algorithm scale factor = 1
Load balancing enable = disable (v místnosti je pouze jeden radiátor s Danfoss Ally hlavicí), enable (v místnosti je více radiátorů s Danfoss Ally hlavicí)
Adaptation run settings = enable
Adaptation run control = intiate_adaption

Konfigurace

Adaptace

Jakmile tyto položky nastavíte, do pár minut (může to trvat i déle) by se měl změnit stav Adaptation run status na In Progress. Hlavici je ideální nechat několik hodin v klidu a nic na ní nenastavovat. Neděste se, že bude topení občas topit, hlavice se adaptuje a různě se zapíná a vypíná. Po úspěšné adaptaci se stav změní na Found. Občas je nutné vyvolat adaptaci znovu, tj. klepnout na cancel_adaptation, pár minut počkat a přepnout znovu na initiate_adaption.

Vizualizace a krátce o dashboardech

Pro případné manuální ovládání a vizualizaci používám Better Thermostat a Better Thermostat UI, který bohužel není dostupný jako klasická integrace, ale musí se instalovat přes HACS (Home Assistant Community Store). Jeho instalace vyžaduje SSH přístup do HA a pár příkazů a je spíše pro pokročilejší uživatele.

Pro začátek nám postačí základní karta Thermostat, kterou si můžeme přidat na dashboard. Nejdříve si ale řekneme, co je to vlastně dashboard. Dashboard je alfou a omegou celého HA UI. Můžete si jich vytvořit libovolné množství a přidávat si do nich libovolné entity. Já osobně mám hlavní dashboard rozdělen na jednotlivé místnosti, tj. každá místnost má svoji stránku, ale fantazii se meze nekladou.

Níže je ukázka části dashboardu pro ložnici:


Nejprve si tedy vytvoříme nový dashboard, tj. přesuneme se do Settings -> Dashboards -> Add Dashboard -> New dashboard from scratch. Vyplníme Title, pokud chceme tak můžeme zvolit nějakou ikonu, ujistíme se, že máme zaškrtnuto Show in sidebar.

Klepneme na Create a v levém menu se nám objeví položka s název Thermostat. Klepneme na ni, v pravém horním rohu klepneme na ikonku tužky a pak v pravém spodním rohu klepneme na Add Card.

V další obrazovce si můžeme kartu pojmenovat, případně přidat módy heat a off přes Add Feature -> Climate HVAC modes. Klepnutím na Save se nám karta přidá na dashboard a pomocí +/- si můžeme nastavit cílovou teplotu, kterou chceme v místnosti udržovat.

Odesílání teploty ze senzoru do hlavice

Pro odesílání teploty ze senzoru do hlavice využijeme předpřipravený blueprint od uživatele bnapalm a tím si ušetříme kus práce.

Pro import blueprintu se přesuneme do Settings -> Automations & Scenes -> Blueprints -> Import Blueprint. Do Blueprint address vyplníme:

https://gist.github.com/bnapalm/eab265100029aa7f035ad29ef89708df

Nyní si vytvoříme Timer, kterým se bude spouštět automatizace. Přesuneme se do Settings -> Devices & Services -> Helpers -> Create helper. Vybereme Timer, vyplníme Name a klepneme na Create.

Nyní se vrátíme zpět do Automations & Scenes -> Blueprints, klepneme na náš blueprint a vyplníme tři políčka – v prvním naši hlavici, v druhém náš externí senzor teploty a ve třetím Timer, který jsme vytvořili v předchozím kroku.


Pro kontrolu se podíváme do Settings -> Devices & services -> Entities a do vyhledávacího políčka zadáme External measured room sensor. Klepneme na vyhledanou entitu a zkontrolujeme, že má entita správně nastavenou hodnotu z externího senzoru teploty. V závislosti na tom, jestli používáte Radiator covered: true a nebo false se bude lišit čas, za jak dlouho se hodnota do entity přepíše, pokud je hodnota prázdná, tak nezoufejte a chvíli počkejte.

Automatizace

Pro regulaci teploty používám několik podmínek a automatizace pro všechny hlavice je poměrně dlouhá a složitá a tento díl už je i tak dost dlouhý. V dalším díle si ukážeme instalaci HACS, Better Thermostatu a podíváme se i podrobněji na automatizace a jak je vytvářet. Zde se fantazii meze opravdu nekladou, já osobně zapínám/vypínám topení dle toho jaká je teplota v místnosti, zda je/není někdo doma (rozlišuji i zda jsem doma já nebo manželka) a dále dle toho zda je den nebo noc.

Závěr

Dnešní článek byl trochu delší, ale odvedli jsme kus práce. Přidali jsme si integraci BTHome, flashnuli a nastavili si senzor teploty a vlhkosti, oživili jsme naše první zigbee zařízení a můžeme vesele topit :).

Regulaci teploty zdar!

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *