Blog - Home Assistant 7 pic 1920x1080 px

Home Assistant seriál s Jakubem: Díl 7: Tuya Soil sensor aneb měříme vlhkost půdy

Úvod

Jaro už máme téměř za dveřmi a pro mnohé z nás přijde i období sázení květin. Dnes si tedy ukážeme, jak měřit vlhkost půdy a nenechat trpět naše drahocenné květinky. :). Ačkoliv nejsem velký fanoušek masové značky Tuya, tak se senzorem jsem byl poměrně spokojen a musím říct, že funguje dobře. Jedinou malou nevýhodou je, že data se sbírají ve větších intervalech, ale pro klasické použití, kdy zaléváte třeba jen jednou za tři dny, je to naprosto dostatečné. Někoho taky může překvapit velikost, senzor se hodí spíše do velkých truhlíků nebo květníků.

Co budeme potřebovat:

Rozebrání a instalace baterií

Pro rozebrání použijeme malý a dostatečně dlouhý křížový šroubovák, povolíme čtyři šroubky (vizte obrázek), sundáme kryt baterií a vložíme 2x AA baterii. Poté vrátíme kryt na svoje místo a šroubky dostatečně utáhneme, aby se dovnitř nedostala voda nebo vlhkost.

Integrace senzoru do HA

Přesuneme se do našeho HA a v pravém menu vybereme náš addon Zigbee2MQTT. Pokud ho v menu nevidíme, klepneme si na ikonku profilu uživatele – je v pravém menu úplně dole a u položky „Change the order and hide items from the sidebar“ – a vybereme EDIT. Tím se nám v pravém menu zobrazí všechny „schované“ položky a můžeme si Zigbee2MQTT zobrazit v hlavním menu.


V Zigbee2MQTT si povolíme přidávání nových zařízení klepnutím na „Povolit vše“ v horním menu a na senzoru podržíme tlačítko na jeho přední části po dobu 5s. Senzor by se nám měl objevit v HA a neděste se, že se tváří jako nedostupný. Jen mu trvá poměrně dlouho, než odešle první data. Je to z důvodu šetření energie v bateriích a souvisí to i s tím, co jsem psal hned na začátku, intervaly odesílání jsou poměrně dlouhé.


Nyní si náš senzor můžeme pojmenovat, takže klikneme na modrou ikonku s tužkou v pravé části, vyplníme název, zaškrtneme „Aktualizovat ID entity v Home Assistant“ a potvrdíme tlačítkem „Přejmenovat zařízení“.


Poslední, co nás čeká v konfiguraci, je nastavení jednotek teploty – předpokládám, že všichni občané ČR budou používat °C :). Klepneme tedy na popisný název senzoru, přesuneme se do nabídky „Vystavuje“ a vybereme „Celsius“.


Tímto máme senzor nakonfigurovaný, můžeme ho dát do květníku nebo truhlíku a vrhneme se na zobrazení hodnot na dashboardu. Já mám na balkoně celkem tři truhlíky a hlídám si vlhkost v každém z nich. Senzory jsem si tedy pojmenoval jako left, center a right.

Senzory jsem používal celý loňský rok, akorát na zimu jsem je uklidil do šuplíku a vyndal z nich baterie. Je znát, že s nízkou teplotou venku se baterie vybíjejí poměrně rychle. Po provozu od jara do podzimu zbylo v bateriích cca 20 % energie.

Vytvoření dashboardu

Přesuneme se do našeho dashboardu (nebo si klidně vytvoříme nový). Já mám ve své chytré domácnosti pro každou místnost svůj dashboard a tam si v různých formách zobrazuji příslušné entity. V dashboardu klepneme na ikonku tužky v pravém horním rohu a následně na „+“. Dashboard si pojmenujeme dle libosti a můžeme si vybrat i nějakou ikonku. Já jsem zvolil ikonku balkónu :).


Pokud si chcete senzory zobrazit v nějakém svém stávajícím dashboardu, tak si na něj jen klepněte a pak klikněte na ikonku tužky. Krok s vytvořením tedy můžete přeskočit.

Pokud si chcete jen zobrazovat jednotlivé entity a nechcete využívat pokročilejší funkce (barevné ikonky podle vlhkosti, hezčí popisky, společný graf pro více senzorů apod.), v následujícím postupu pouze přidáte novou sekci a místo „grid“ napíšete „entities“ a naklikáte si tam jednotlivé entity. Případně si hodnoty můžete zobrazovat jakkoliv jinak, fantazii se meze nekladou.

V editaci nyní klikněte na „+“ u položky „Sections“ a do políčka pro vyhledávání napište „grid“ a vyberte „Grid card“.


Nyní v menu v položce „Search cards“ opět vyhledáme „grid“ a vložíme další grid. Bude to tedy jeden velký grid v kterém budou vloženy další tři.


Samozřejmě, pokud budete používat jenom jeden senzor, tak si pak vložíte jenom jeden grid :).

Přidání Custom Mushroom Template Card (volitelné)

Teď to začne být trochu složitější :). Pro pěkné a přehledné zobrazení všech entit, které mě zajímají a zároveň umožnění změny barvy ikonky dle vlhkosti jsem využil „Custom Mushroom Template Card“, který si budeme muset nejdříve doinstalovat. Tato karta nám také umožní odkázat se na celkový graf, tj. po kliknutí na jakoukoliv položku v gridu se mi zobrazí graf všech tří senzorů a jejich vlhkostí.

Budeme potřebovat HACS, který jsme si nainstalovali v tomto díle našeho seriálu. Přes odkaz otevřeme instalaci karty nebo alternativně (v novém okně, abychom si nezrušili neuložené změny, které jsme provedli na dashboardu) v levém menu našeho HA otevřeme HACS a vyhledáme „Mushroom“, klepneme na něj a přes tři tečky v pravém horním rohu se dostaneme k nabídce „Download“. Tím máme k dispozici spoustu nových template cards, které později využijeme je i v dalších dílech našeho seriálu.


V HACS si ještě rovnou přidáme „Config Template Card“, takže úplně stejným způsobem vyhledáme tento název a stáhneme ho. Budeme ho potřebovat později.

Vytvoření helperu pro skrytý dashboard

Než se vrátíme k dokončení základního dashboardu, musíme si vytvořit skrytý dashboard pro souhrnný graf a helper, který nám umožní vybírat časové okno grafu. V něm můžeme zobrazovat klidně všechny hodnoty (vlhkost, teplotu, stav baterie), ale já si zobrazuji jen vlhkost.

Helper vytvoříme jednoduše: přesuneme se do Settings->Devices & Services -> Helpers -> Create Helper a vybereme „Dropdown“, zde si nastavíme:

Name: např. „Hours to show“

Icon: jakákoliv se vám líbí

Options: časové údaje, v kterých chcete graf zobrazovat (já používám 1h, 2h, 5h, 12h, 24h a 48h)

Dashboard pro souhrnný graf

V novém okně si otevřeme HA a v přehledu dashboardů klepneme na tužku v pravém horním rohu a přes „+„ vytvoříme nový dashboard (je to stejný postup, jako když jsme vytvářeli hlavní dashboard o pár odstavců výše). V dashboardu nastavíme následující:

Layout: Grid (layout card)

Title: Soil Humidity (nebo cokoliv se vám líbí)

Icon: mdi:water-percent (nebo cokoliv se vám líbí)

Nakonec se ještě přesuneme do záložky „VISIBILITY“ a vypneme zobrazení u všech uživatelů, tím docílíme, že dashboard bude skrytý a zobrazí se nám pouze pokud klikneme na náš hlavní grid.

V posledním kroku si opět přidáme sekci, takže klikneme na „+“, vyhledáme „Vertical stack“ a kartu přidáme.


V další kartě ve vyhledávacím políčku vyhledáme „entities“, opět přidáme, a pak v položce entities úplně dole vyhledáme náš helper „Hours to show“.

Nyní klepneme na „+“ v pravé horní části a přidáme si další kartu. Zde využijeme náš Config Template Card, který jsme nainstalovali v předešlých krocích přes HACS. Bohužel neumožňuje nastavení přímo z GUI, ale musíme použít kód níže. Jen si změňte název entit(y).

Dokončení dashboardu

Vrátíme se zpět do našeho okna, kde vytváříme hlavní dashboard a vyhledáme „mushroom template“ a vybereme „Custom: Mushroom Template“.


Nyní vyplníme jednotlivá políčka a nebo můžete rovnou přeskočit na úplný konec článku -> sem a zkopírovat si celý kód. Ten vložíte tak, že v okně kliknete na „SHOW CODE EDITOR“, smažete všechen stávající kód a vložíte ten zkopírovaný. Budete muset jen změnit názvy entit, které se od těch mých budou lišit.

Title: nemusíme vyplňovat nic, případně si pojmenujte jak se vám líbí

Columns: 3 (nastavte dle počtu senzorů)

Icon: mdi:flower (nebo jakýkoliv se vám líbí)

Icon color: (vložíte následující kód a změníte název entity (sensor.soil_sensor_left_soil_moisture))

Primary information: Balcony left (ve vašem případě se bude jmenovat jakkoliv se vám líbí)

Secondary information: (vložíte následující kód a změníte názvy entit (sensor.soil_sensor_left_soil_temperature, sensor.soil_sensor_left_soil_moisture, sensor.soil_sensor_left_battery))

Layout: Vertical layout

Fill container: zapnuto

Multiline secondary: zapnuto

Tap behavior: Navigate

Navigation path: vyberete váš „skrytý“ dashboard, na kterém bude společný graf všech entit, který jsme vytvořili v předešlých krocích

Hold behavior: Default

Double tap behavior: Default

Pokud máte více senzorů, přes „+“ v horní části okna si přidáte další gridy, tzn. kliknete na „+“ v „search cards“ vyhledáte „grid“ a přidáte. Pak zopakujete postup výše, jen si upravíte Icon color, Primary information a Secondary information, kde se bude lišit název popisku a názvy entit.


Výsledný dashboard s hodnotami ze senzorů a souhrnným grafem by měl vypadat následovně.

Závěr

Tímto máme finálně hotový a integrovaný senzor vlhkosti včetně pěkného a interaktivního zobrazení a prokliku na graf, kde si můžeme vybrat, jaké časové okno si chceme zobrazit. Použili jsme spoustu nových věcí včetně dvou nových integrací z HACS.

A co si ukážeme příště? Nechte se překvapit, ale určitě to bude užitečné a zajímavé.

Vlhkosti a živým květinkám zdar!

Finální kód dashboardu

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *