LibreELEC (Leia) 9.2 BETA1

Vyšel LibreELEC 9.2 (Leia) BETA1 postavený na Kodi v18.4. Verze 9.1.501 přináší mnoho změn ‒ vylepšení uživatelského prostředí a kompletně přepracováné jádro operačního systému, které zvyšuje stabilitu a rozšiřuje hardwarovou podporu.

Změny od vydání předchozí verze

  • aktualizováno na Kodi 18.4
  • vylepšení pro RPi4
  • větší písmo na aktualizační obrazovce pro 4K displeje
  • několik oprav chyb

Raspberry Pi 4

Poznámka

Počínaje verzí 9.1.002 musíte do souboru config.txt přidat parametr hdmi_enable_4kp60=1, chcete-li na RPi4 přehrávat 4K video. Dosud používaný parametr hdmi_enable_4k=1 je nyní zastaralý.

Kdyby na RPi4 běžel nejnovější Linux (aktuálně 5.1) jako na ostatních počítačích, byla by jeho podpora relativně snadná. Jenomže náročnost přidání podpory pro zcela novou čipovou sadu (SoC) společně se snahou maximalizovat kompatibilitu se stávajícím softwarem přiměly RPi nadaci zůstat prozatím na kernelu 4.19 s novým/extra kódem.

Přehrávání 1080p videa na RPi4 je až na výrazný posun v dekódování souborů HEVC (hardwarová akcelerace) přibližně na stejné úrovni jako na předchozím RPi3. Nová schopnost přehrávat 4K video má zatím spoustu much, ale vývojáři z RPi nadace vydávají jednu opravu za druhou a s rostoucí uživatelskou základnou bude vývoj pokračovat.

RPi4 nově ukládá bootloader do SPI flash paměti. Firmware zatím podporuje pouze boot z SD karty – boot ze sítě a USB jsou na seznamu úkolů RPi nadace. Na seznamu úkolů je i podpora HDR audia (aktuální podpora audia je stejná jako na RPi3) a 3D videa. Hardware RPi4 HDR audio podporuje, ale softwarová podpora HDR závisí na frameworcích, které vývojáři z Intelu (s pomocí týmu LibreELEC/Kodi) vložili do Linuxu 5.2. Aby je mohl LibreELEC využít, musí napřed RPi nadace přejít na tuto, a nebo vyšší verzi kernelu. Až opadne počáteční vlna nadšení a aktivity vyvolaná uvedením RPi4, může začít opravdová práce na podpoře HDR audia a přechodu Raspberry Pi na nové frameworky (GBM/V4L2).

Testování

LibreELEC 9.1.501 pro generická zařízení x86/64 a Raspberry Pi 0/1/2/3 je solidní beta verze. Obrazy pro RPi4 jsou ale spíše „pozdní fází Alfy“ a nejsou kompletní ani dokonalé. Platí standardní testovací pravidla LibreELEC. Pokud nechcete experimentovat s rodinným multimediálním centrem, zůstaňte na LibreELEC 9.0 a s aktulizací vyčkejte na stabilní vydání LibreELEC 9.2. Pokud chcete experimentovat – buďte připraveni zaslat chybová hlášení a spolupracovat s vývojáři při hledání problémů a testování řešení.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *