Raspberry Pi 4 B – nejčastější dotazy

Velmi si vážíme Vašeho velkého zájmu o nové Raspberry Pi 4. Nicméně bych Vás chtěl v první řadě poprosit o trpělivost a pochopení. Samozřejmě jsme se se snažili zajistit včasnou dodávku všech typů RPi 4, ale jen pár jich dorazilo od výrobce včas, něco je na cestě a něco možná ještě ani není vyrobeno. :-).

Kdy bude Raspberry Pi 4 Model B 2GB a 4GB skladem?

Stejně jako čekáme na 2GB a 4GB variantu my v RPishopu, čeká na ně i zbytek světa. Děláme vše, co je možné i nemožné, aby se k Vám nové maliny dostaly co nejdříve. 🙂 V případě předobjednávek prosíme o pochopení, Vaši objednávku budeme expedovat až v momentě, kdy bude celá objednávka kompletní. Bohužel, aktuálně není v našich silách posílat objednávky po částech. Ale nebojte se, jakmile zboží dorazí k nám, odesíláme ho ihned!

Kde se Raspberry Pi 4 vyrábí?

Vyrábí se ve Velké Británii.

Je Raspberry Pi 4 kompatibilní s TV hatem?

Ano, nadace Rspberry Pi Foundation zaručuje, že RPi 4 bude plně kompatibilní se všemi oficiálními Raspberry Pi produkty. Tedy i s TV HATem, PoE HATem a dalším oficiálním příslušenstvím.

Jaký chladič použít pro Raspberry Pi 4 společně s TV hatem?

Doporučujeme použít vysoký hliníkový chladič. Nezapomeňte na to, že bude potřeba použít trochu vyšší distanční sloupky. Pod distanční sloupky normální velikosti se Vám tento vysoký hliníkový chladič nevejde.

My jsme u nás vyzkoušeli popozvednout TV HAT provizorním přidáním dvou matek a hle – funguje to!

TV HAT + RPi 4 B a naše provizorní přidané matky.

Dokáže Raspberry Pi 4 přehrát DVB-T2 signál?

Ano, hardwarově je pro to plně uzpůsobeno. Nicméně ještě chybí softwarové řešení pro HEVC/H265. Takže si ještě budeme muset chvíli počkat na tu správnou aktualizaci.

Dokáže Raspberry Pi 4 přehrát 4K videa?

Ano, hardwarově je na to uzpůsobeno. Při přehrávání 4K přímo na Raspberry Pi přes Raspbian se objevují menší problémy s přehráváním, které se pravděpodobně vyřeší s budoucí softwarovou aktualizací.

Pro přehrávání 4K videí doporučujeme minimálně Raspberry Pi 4 ve verzi s 2GB RAM. Nezapomínejte také na chlazení, které je při přehrávání 4K určitě povinností! Při zapojení 2 obrazovek naráz zatím funguje jen full HD rozlišení.

Zkouška přehrávání 4K na RPi 4 B

Budou ještě Zonepi krabičky?

Zonepi krabičky tiskneme ve dne v noci a na skladě jsou ještě dřív než vychladnou ;-).

V současné době pracujeme na redesignu našich Zonepi krabiček pro RPi 4, protože jsme při testování přišli na to, že čtyřka se při 4K videu a dalších náročnějších operacích zahřívá opravdu mnohem víc, než jsme čekali. Můžete se tak těšit na vytuněnou krabičku se spoustou otvorů pro odvádění tepla, která všechny v současné době dostupné verze krabiček pro Raspberry Pi 4 B strčí do kapsy.

Jsou krabičky pro Raspberry Pi 3B+ kompatibilní s Raspberry Pi 4?

Ne, s Raspberry Pi 4 nejsou kompatibilní krabičky, které byly určeny pro předchozí verze RPi. Musíte si pořídit úplně novou krabičku. Raspberry Pi 4 má mimo jiné místo jednoho HDMI vstupu dva microHDMI vstupy, otvory v krabičce jsou tedy umístěny jinak než na Raspberry Pi 3B+.

Porovnání krabiček

Zahřívá se Raspberry Pi 4?

Ano, Raspberry Pi 4 se výrazně zahřívá, doporučujeme ke každému RPi 4 přikoupit chladič. Pokud plánujete přehrávání 4K, bude pro Vás chladič povinností.

Naše testování. Procesor Raspberry Pi 4 bez jakékoli krabičky má při přehrávání 4K téměř 77° C.

Je Kintaro chladič kompatibilní s Raspberry Pi 4?

Kintaro chladič sám o sobě s RPi 4 kompatibilní není. Ale pokud jeho spodní stranu trochu zbrousíte, pravděpodobně by pak bylo možné ho pro Raspberry Pi 4 používat.

Na spodní straně chladiče se nachází několik vystouplých částí, které jsou vytvořeny přímo na míru Raspberry Pi 3B a u Raspberry Pi 4 tak potom nedoléhají na správné čipy. Jeden čip RPi 4 dokonce brání tomu, aby chladič doléhal přímo na RPI, takže je mezi ním a RPI asi tak milimetr až dva milimetry velká skulina. Chladič se tak bude pravděpodobně viklat a nebude přiléhat tam, kam má.

Má Raspberry Pi 4 SATA konektor?

Raspberry Pi 4 nemá SATA konektor, ale má rychlé USB 3.0.

Je Raspberry Pi 4 kompatibilní s rozšiřujícími moduly, které byly kompatibilní s RPI 3B a 3B+?

Ano, všechny rozšiřující moduly, které se připojují k GPIO a byly kompatibilní s předchozími verzemi Raspberry Pi, by měly být nadále kompatibilní i s Raspberry Pi 4. Ke svému Raspberry Pi tak připojíte své displeje, kamery, zvukové karty, senzory a další rozšiřující moduly z našeho e-shopu.

Opět upozorňuji: Nezapomínejte na používání chladiče. Pokud plánujete svůj Raspberry Pi propojit s nějakým rozšiřujícím modulem, počítejte s tím, že alespoň pasivní chladič je nutnost.

Má Raspbery Pi 4 USB 3.0?

Ano, Raspberry Pi 4 má 2 konektory pro USB 3.0 a 2 konektory pro USB 2.0.

Jaký zdroj pro Raspbery Pi 4 potřebuji?

Pro napájení RPi 4 potřebujete 5V/3A zdroj. Za předpokladu, že celkový odběr USB periferií nepřekročí hranici 500 mA, lze použít i kvalitní 5V⎓2.5A zdroj. Slabší napájení může vést až ke ztrátě dat a poškození microSD karty!

Má Raspberry Pi 4 vypínač?

Raspberry Pi 4 nemá žádný vypínač. Pro vypínání RPi je možné připojit rozšiřující modul RemotePi.

Už je pro Raspberry Pi 4 dostupný Windows 10 ARM?

Aktuálně není dostupný. Všechno záleží na Microsoftu, musíme tedy počkat na jejich vlastní vyjádření. Nadace Raspberry Pi to nijak neovlivní. Dejte Linuxu šanci! 🙂

Další informace

Doufám, že Vám tento článek přinesl další informace o novém Raspberry Pi 4 B. Co se článků o novém Raspberry Pi 4 B týče, určitě budeme s jejich vydáváním pokračovat.

Pokud chcete vědět něco konkrétního, rádi na Vaše dotazy odpovíme a to nejen zde na blogu, ale především na našem novém komunitním fóru, které jsme také nově spustili.

Odkazy

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

3 Komentáře

  1. Dobrý deň. Už to tu bolo spomenuté, ale chcem sa opýtať, keď som na Raspberry pi 3B+ používal Sparky Linux s nainštalovaným tvheadendom a teamviewrom, či to bude funkčné aj na Raspberry pi 4B, ak aktualizujem firmware.
    Jaro.

  2. hezký den, plánuji využít rpi 4b (ram 4gb) jako multimediální centrum s hifiberry a TV hatem současně. je takové uspořádání technicky možné? jaký rozumný příkon napájecího zdroje? nutnost aktivního chlazení? krabičku si asi budu muset vyrobit sám? jaký OS doporučujete?nějaká další omezení nebo doporučení?
    díky, viki