Raspberry Pi OS pro nevidomé
Jak v rozhovoru popisuje Vojtech Šmiro, Raspberry Pi 4 a 400 je výborná pracovní stanice pro nevidomé uživatele, ale správné nastavení systému je pro běžného uživatele docela problém. Jeden z jeho kamarádnů, nevidomý autor, blogger a hudební skladatel Pavel Vlček se proto postaral o velkou senzaci, když vyvinul a vydal speciální verzi Raspberry Pi OS pro nevidomé!
„Pod rukama mi prošla celá řada počítačů a notebooků. Od těch největších, až po ty nejmenší. Stále to ale nebylo ono, chtěl jsem něco malého, tichého a softwarově svobodného. Až jsem jednoho dne narazil na Raspberry Pi. Začal jsem u modelu 4B s pamětí RAM 8 GB. Pro začátek naprosto super, ale postupem času mi začala vadit horší přenositelnost zařízení. Mini PC, napájecí zdroj, klávesnice… Pak ale přišel model 400. Dlouho jsem nad ním váhal, nicméně zvědavost zvítězila a nyní mi leží na stole opravdu kompaktní zařízení, do kterého už jenom zapojuji zvukovou kartu a napájecí zdroj, což je mnohem lépe přenositelné, než právě model 4B. Je sice pravdou, že model 400 nemá 8 GB paměti RAM, ale 4 GB bohatě dostačují.“
„Další věcí byl software. Pro nevidomé sice existuje distribuce s názvem Stormux, která je založena na Arch Linuxu, nicméně pro začátečníky není úplně vhodná.“
„Dalším řešením je použití oficiálního operačního systému Raspberry Pi OS, ten však v základu obsahuje desktopové prostředí LXDE, které si se čtečkou obrazovky pro nevidomé Orca příliš nerozumí, a tak jsem se rozhodl vytvořit vlastní verzi tohoto operačního systému. Vzal jsem verzi Lite, která obsahuje pouze příkazovou řádku a sestavil ji na desktopovém prostředí MATE, který si se čtečkou rozumí náramně.“
„K dispozici je tak systém Raspberry Pi OS nakonfigurovaný pro každodenní užívání. Obsahuje čtečku obrazovky pro nevidomé Orca, podporu braillských řádků, internetový prohlížeč, emailového klienta, hudební přehrávač, zvukový editor, kompletní kancelářskou sadu LibreOffice a další.“
„Systém je nakonfigurován bez nutnosti připojeného monitoru, toto však lze samozřejmě přepnout zakomentováním parametru
hdmi_force_hotplug=1
v souboru/boot/config.txt
. Komentář začíná znakem#
, parametr tak bude po úpravě vypadat takto:#hdmi_force_hotplug=1
.“„Velikost image je krásných 2,7 GB. Minimální velikost SD karty, na kterou lze tento systém nahrát je 16 GB, přičemž zůstane cca 8 GB volného místa. Součástí je také dokumentace.“
Pavel Vlček – pvlcek.cz