Výběr příslušenství pro Raspberry Pi

Jak jsme si již řekli na začátku seriálu, Raspberry Pi samostatně nebude fungovat. Pojďme si tedy podrobněji projít, jaké příslušenství k jeho zprovoznění budete potřebovat, a jak vybrat to správné.

Získané dovednosti

– Povědomí o základním i pokročilém příslušenství k Raspberry Pi a jeho výběru

Jak vybrat správné Raspberry Pi jsme si řekli v minulém článku, dnes se budeme věnovat výběru jeho příslušenství.

Sady a komplety

Nejsnazší cestou k výběru správného příslušenství je koupě sady navržené právě pro vámi požadované použití Raspberry Pi. A pokud si kromě výběru chcete ulehčit i jeho sestavení, sáhněte rovnou po již sestaveném kompletu.

Sady s Raspberry Pi

Nevíte si rady s výběrem správného modelu a příslušenství? Usnadněte si nákup, vyberte si sadu s Raspberry Pi.

Sady s Raspberry Pi

Komplety s Raspberry Pi

Nechcete se zdržovat sestavováním a instalací? Pořiďte si již sestavený komplet s Raspberry Pi.

Komplety s Raspberry Pi

Zdroj napájení

Raspberry Pi je napájeno pomocí micro USB nebo USB-C portu, podobně jako velká část telefonů, tabletů a jiné elektroniky. Pro napájení Raspberry Pi však nelze používat zdroj, který nám zrovna přijde pod ruku (typicky nabíječky na telefon, či propojení s TV pomocí USB kabelu). Každý z modelů má doporučené parametry, které musí zdroj splňovat. Stejně tak má každý správný zdroj štítek, kde se tyto parametry dozvíte.

Zdroj pro Raspberry Pi

Doporučené parametry zdroje vždy naleznete ve specifikaci vámi zvoleného modelu Raspberry Pi. Nejčastěji doporučovaným je minimálně 2,5A zdroj, který je vhodný pro Raspberry Pi 3 Model B+. Pro Raspberry Pi 4 Model B je potřeba minimálně 5V⎓3A zdroj s konektorem USB-C. Využít můžete i dostatečně výkonný zdroj s micro USB konektorem doplněný o vhodnou redukci na USB-C. Volbu zdroje ale neovlivňuje pouze zvolený model, vždy je potřeba myslet i na to, jak se chystáte Raspberry Pi používat. Pokud od něj budete vyžadovat náročnější úkony, musíte zvolit i tomu odpovídající zdroj.

Upozornění: Použití slabého zdroje muže vést nejen ke ztrátě dat, ale i k poškození zařízení (zejména SD karty).

Napájecí zdroje

Vyberte si z naší nabídky kvalitních napájecích zdrojů. U nás naleznete jak oficiální zdroje, tak ověřené alternativy.

Napájecí zdroje

SD karta

SD karta patří spolu se zdrojem k nejdůležitějšímu příslušenství. Raspberry Pi je navrženo tak, že je jeho operační systém instalován na SD kartu, na kterou jsou ukládána i uživatelská data. Přestože Raspberry Pi funguje se všemi kompatibilními SD kartami, při jejím výběru je důležité mít na paměti několik jednoduchých pravidel.

Micro SD karty

V našem obchodě prodáváme pouze spolehlivé micro SD karty. V naší nabídce naleznete oficiální Raspberry Pi SD karty i jejich prověřené alternativy.

Micro SD karty

Kapacita SD karty

Pro plnou verzi Raspbianu jsou doporučeny karty o kapacitě minimálně 8 GB. Pro Raspbian Lite stačí karty o velikosti 4 GB. Některé distribuce jako například LibreELEC nebo Arch si vystačí s ještě menšími. Pokud plánujete používat karty s kapacitou 64 GB nebo vyšší, je důležité dodržovat správný způsob formátování (změnit exFAT na FAT32).

Třída SD karty

Třída karty charakterizuje rychlost zápisu na kartu. Například karta třídy 4 má rychlost zápisu až 4 MB/s, zatímco třída 10 má rychlost zápisu až 10 MB/s. To však neznamená, že karta třídy 10 je vždy lepší volbou než karta třídy 4. Cenou za vysokou rychlost zápisu bývá nízká rychlost čtení, a tak i rychlost vyhledávání.

Fyzická velikost SD karty

Novější modely fungují s micro SD kartami. Přestože se s nimi pravděpodobně nesetkáte, je i tak vhodné zmínit, že starší modely Raspberry Pi 1 Model A a Raspberry Pi 1 Model B fungují s klasickými full-size SD kartami.

Poruchovost SD karty

Na trhu je dnes mnoho SD karet lišících se cenou i kvalitou. Zejména u levných karet se často setkáváme s menší kapacitou, než byla inzerována a nízkou životností. Proto vždy doporučujeme pořízení oficiální Raspberry Pi SD karty či jejich prověřené alternativy. Doporučené parametry micro SD karty pro Raspberry Pi jsou: kapacita minimálně 8 GB a třída 6. Zpravidla bývají doplněné full-size SD adaptérem.

Předinstalované karty

Kromě prázdných karet v naší nabídce naleznete i varianty s již nainstalovaným operačním systémem (Raspbian, LibreELEC a další).

Karty s operačním systémem

Karty obsahují již nainstalovaný operační systém. Po vložení do Raspbery Pi, již není potřeba další instalace.

Karty s operačním systémem

Karta s instalačním manažerem

Karty obsahují instalační manažer NOOBS, ze kterého je po vložení do Raspberry Pi nainstalován operační systém.

Karta s instalačním manažerem

Prázdné karty

Na prázdné karty si operační systém instaluje uživatel sám.

Prázdné karty

Klávesnice a myš

Pro běžnou práci s Raspberry Pi a i pro většinu vzdělávacích projektů budete potřebovat klávesnici a myš. Nezáleží, zda je připojíte k Raspberry Pi kabelem, a nebo použijete bezdrátovou variantu, jedinou podmínkou je přítomnost USB konektoru. V našem obchodě naleznete jak oficiální klávesnici a myš v charakteristické kombinaci malinové a bílé barvy, tak i alternativy od ostatních výrobců. Pro použití s operačním systémem LibreELEC pak jistě oceníte praktické dálkové ovladače – ideální kombinace klávesnice a myši doplněná praktickými multimediálními tlačítky.

Klávesnice, myši, ovladače

Vyberte si tu správnou klávesnici a myš pro své Raspberry Pi. V nabídce máme i praktické dálkové ovladače.

Klávesnice, myši, ovladače

Obrazovka

Stejně jako klávesnice a myš, je i obrazovka příslušenstvím, bez kterého se při běžné práci s Raspberry Pi neobejdete. Použít můžete počítačový monitor, projektor, televizor, a nebo displej navržený speciálně pro Raspberry Pi.

Obrazovky

Rozmanité druhy displejů, které můžete připojit ke svému jednodeskovému počítači.

Obrazovky

K propojení s obrazovkou slouží HDMI port nebo jeho zmenšená varianta (mini HDMI u Raspberry Pi Zero a micro HDMI u Raspberry Pi 4 Model B). Tento port podporuje i přenos audia, při použití monitoru s reproduktory nebo televizoru proto již není potřeba samostatné propojení pro zvuk. Pokud máte obrazovku s jiným než HDMI portem, je možné využít redukce nebo propojovací kabely se dvěma různými konektory. Mějte však na paměti, že některé z konektorů nepodporují přenos audia (např. VGA konektor). Redukce naleznou své využití i u modelů s menšími variantami HDMI portu (mini HDMI a micro HDMI).

HDMI port
HDMI port

Propojovací kabely a redukce

Různé druhy kabelů a konektorů pro připojení jakéhokoliv rozšiřujícího modulu k Vašemu jednodeskovému počítači.

Propojovací kabely a redukce

Krabička

Posledním důležitým příslušenstvím Raspberry Pi, je krabička. Přestože Raspberry Pi bude fungovat i bez ní, doporučujeme její pořízení. Krabička je ochranou vašeho Raspberry Pi před prachem, nárazem a statickou elektřinou. Raspberry Pi v krabičce také zpravidla vypadá lépe než Raspberry Pi bez krabičky. V našem obchodě naleznete mnoho typů pro různé modely i mnohá použití.

Krabičky pro Raspberry Pi

Vyberte si z naší nabídky krabiček. Naleznete zde krabičky oficiální i námi vyráběné pomocí 3D tisku.

Krabičky pro Raspberry Pi

Volitelné příslušenství

Sluchátka nebo reproduktory

Větší modely Raspberry Pi disponují běžným audio portem. K těmto modelům můžete připojit sluchátka nebo reproduktory. Modely Raspberry Pi Zero a Zero W tento port nemají, proto je vhodné je pomocí HDMI portu připojovat k obrazovkám s vestavěnými reproduktory.

Reproduktory

Vyberte si z naší nabídky reproduktorů.

Reproduktory

Ethernet kabel

Podobná je situace i u Ethernet portu, který je pouze u větších modelů. Ethernet port využijete především u modelů bez WiFi antény. ale i pokud preferujete drátové připojení do sítě. U Raspberry Pi Zero je možné využít USB/Ethernet redukci.

Propojovací kabely a redukce

Různé druhy kabelů a konektorů pro připojení jakéhokoliv rozšiřujícího modulu k Vašemu jednodeskovému počítači.

Propojovací kabely a redukce

WiFi adaptér

U modelů bez WiFi antény je další alternativou využití WiFi donglu, který absenci WiFi antény kompenzuje.

WiFi dongle

Prohlédněte si nabídku WiFi adaptérů, které umožní stabilní spojení vašeho Raspberry Pi s místní WiFi sítí.

WiFi dongle

Doplňky Raspberry Pi

Své Raspberry Pi můžete rozšířit o některý z doplňků jako je Pi kamera, Sense HAT a další. Více se o nich dozvíte v samostatném článku, který jsme jim věnovali.

Začínáme s doplňky Raspberry Pi

Článek připravujeme

Začínáme s doplňky Raspberry Pi

Kam dál?

V rámci našeho seriálu Začínáme s Raspberry Pi na vás již čekají další články:

3 komentáře u “Výběr příslušenství pro Raspberry Pi

Komentáře