Začínáme s Picade HAT

V tomto projektu si ukážeme, jak připojit tlačítka, joystick a reproduktor na rozšiřující desku Picade HAT, a jak nainstalovat potřebný software.

Potřebný hardware

– Picade HAT
– Součástky (tlačítka, reptoduktor, joystick, propojky)
– Raspberry Pi
– MicroSD karta
– napájecí zdroj

Potřebný software

– OS Retropie

Získané dovednosti

– Zapojení Picade HAT
– Instalace řídícího SW

Picade HAT má šroubové svorky pro joystick (tlačítka nahoru, dolu, doleva, doprava), šest herních tlačítek (A/B/X/Y/apod.), pět funkčních tlačítek (včetně jednoho vypínacího), tři svorky pro uzemnění a dvě pro připojení reproduktoru.

Pokud máte soupravu součástek, nemusíte nic pájet. Potřebuje pouze šroubovák.

Zdroj se, místo do Pi, připojuje do Picade HAT. Pi je napájeno přes GPIO, což umožňuje jeho bezpečné vypnutí/zapnutí připojeným vypínacím tlačítkem.

Připojení herních tlačítek

Začneme připojením šesti barevných tlačítek ke svorkám 6-1 a k zemi. Použijte drátové propojky modré, zelené, žluté, oranžové, červené, hnědé a černé barvy.

Všimněte si, jak černý kabel spojuje zem všech šesti tlačítek a umožňuje připojení k jediné zemnící svorce Picade HAT.

Vezměte holé konce drátů (ty bez konektorů), lehce si je od sebe roztáhněte, abyste získali více manévrovacího prostoru, a vsuňte jeden po druhém do svorek na Picade HAT a utáhněte. Začněte modrým drátem a svorkou 6. Pokračujte dokud není černý kabel připojen do svorky se symbolem uzemnění.

Umístěte herní tlačítka na finální místo ve svém projektu, a ke každému připojte druhý konec barevných drátových propojek (ten s konektorem). V soupravě je šest barevných tlačítek pro tato herní tlačítka a pět černých tlačítek pro funkce jako start, select apod.

V druhé fázi vezměte volné konektory černé drátové propojky a připojte vždy jeden na jedno ze šesti tlačítek.

Připojení funkčních tlačítek

Nyní připojíme pět funkčních tlačítek. Mělo by Vám zbývat právě pět černých tlačítek. Použijte dvojici drátových propojek s fialovou, šedou, bílou a černou barvou. Protože máme 6 drátů a pouze 5 svorek, můžete jeden barevný drát odevrat a odstřihnout nadbytečný zemnící konektor na konci černého drátu, nebo jednoduše obalit zbytečné konce elektrikářskou izolační páskou.

Přišroubujte holé konce drátů k pěti svorkám, které jsou označené symboly: napájení, ECT, ESC, 1/4 a 1UP. Holý konec černé drátové propojky připojte k zemnící svorce hned vedle.

Nyní připojte konektory na druhém konci barevných propojek k pěti černým tlačítkům, a nakonec i černou zemnící propojku, stejně jako u šesti herních tlačítek.

Připojení joysticku

Joystick má čtyři přepínače – jeden pro každý směr – a každý má svůj plusový a zemnící konektor. Když držíte joystick vzhůru nohama, přepínač „nahoru“ je v pravém dolním rohu, „dolu“ je v levém horním rohu, „vpravo“ je v pravém horním rohu a „vlevo“ je v levém spodním rohu.

Nejprve, stejně jako u tlačítek, připojíme holé konce drátových propojek (bez konektorů) pro joystick ke svorkám s označením JOYSTICK U, D, R, L a k zemi na Picade HAT.

Použijte drátové propojky se žlutou, oranžovou, červenou, hnědou a černou barvou. Stejně jako u šesti herních tlačítek, i zde funguje černá propojka jako společná zem pro čtveřici joystick-přepínačů.

Vezměte propojky se žlutou nalevo a černou napravo a přišroubujte každý drát do svorky označené U, D, R, L a GND.

Konce propojek opatřené konektory připojte v následujícím pořadí (za předpokladu, že držíte joystick dle popisu výše; nezáleží na tom, který ze dvou konektorů přepínače použijete):

  • žlutá na spodní pravý
  • oranžová na horní levý
  • červená na horní pravý
  • hnědá na spodní levý

Nakonec připojte ke každému přepínači i připravenou zemnící černou drátovou propojku.

Připojení reproduktoru

K reproduktou byl již připájen červený plusový a černý zemnící drát. Přišroubujte konce těchto drátů na dvě svorky označené SPKR, červený do + a černý do -.

Instalace software

Software Picade HAT plní hned několik úkolů: 1) emuluje stisk klávesy po stisku tlačítka, a nebo pohybu joysticku, 2) posílá zvuk na vestavěný I2S DAC/zesilovač, 3) sleduje událost stisknutí vypínacího tlačítka – po alespoň 3-vteřinovém stisku spustí bezpečné vypnutí systému a kompletně odřízne napájení Vašeho Pi.

Retropie, náš doporučený OS pro emulaci retro her, najde Vaše tlačítka a joystick jako vstupní zařízení typu klávesnice, ale pro instalaci software budete potřebovat skutečnou USB klávesnici.

Instalace software vyžaduje také připojení k internetu. Spusťte Retropie, v hlavním menu vyberte „WIFI“ a připojte se ke své domácí WiFi síti.

Pro instalaci software, přejděte do terminálu stiskem start, volbou „QUIT“, a pak „QUIT EMULATIONSTATION“ (start je namapován na „c“ a select je mapován na „control“).

V terminálu zadejte následující příkaz a po výzvě odpovídejte „y“ (ano) nebo „n“ (ne):

curl -sS https://get.pimoroni.com/picadehat | bash

Restartujte své Pi příkazem sudo reboot a až znovu naběhne emulationstation, vyvolejte menu stiskem „c“ na své klávesnici. Pomocí šipek se přesuňte níže na „CONFIGURE INPUT“ a stiskněte „control“ pro výběr této položky. Řiďte se podle instrukcí pro nastavení joysticku a tlačítek. Pamatujte, že vypínací tlačítko nelze nastavit jako bežné tlačítko.

Picade HAT + souprava součástek

Postavte si z Raspberry Pi vlastní retro konzoli! Picade HAT disponuje vstupy pro joystick, tlačítka a vypínač a I2S DAC s 3W zesilovačem.

Picade HAT + souprava součástek

Raspberry Pi

Raspberry Pi je nízkonákladový minipočítač velikosti kreditní karty, který byl vyvinut nadací Raspberry Pi Foundation ve Velké Británii. Raspberry Pi se snaží propagovat studium počítačových věd a programování ve školách formou zábavy. Raspberry Pi je to nejlepší pro všechny vývojáře a bastlíře, navíc u něj můžete očekávat skvělou softwarovou podporu!

Raspberry Pi

Napájení a zdroje

Nejlepší napájení a zdroje pro Vaše jednodeskové počítače.

Napájení a zdroje

Paměťové karty

Vyberte si si vhodnou kartu, na kterou umístíte operační systém pro své zařízení.

Paměťové karty

Jeden komentář u “Začínáme s Picade HAT

Komentáře