Zonepi radar #81

Bullseye – velká aktualizace Raspberry Pi OS
Každé dva roky vydává Debian, na kterém je Raspberry Pi OS založený, novou verzi. Debian „Buster“ byl základem Raspberry Pi OS od svého vydání v roce 2019 a Debian „Bullsey“ byl vydán letos v srpnu. (Jak někteří z Vás možná ví, Debian pojmenovává své verze podle postav z filmu Toy Story – Bullseye byl Woodyho kůň v Toy Story 2.) „Bullseye“ verze Raspberry Pi OS vyšla 8. listopadu 2021 a přináší vedle nového základu převzatého z Debianu také velký balík vlastních změn a vylepšní.
Raspberry Pi 4 Model B – 8GB RAM
Raspberry Pi je nejoblíbenější jednodeskový počítač na světě. První model přišel v roce 2012 se skromným cílem – posílit technické vzdělávání dětí – a odstartoval malou průmyslovou revoluci. Raspberry Pi 4 Model B je dosud nejvýkonnější model a první plnohodnotná náhrada PC!


Raspberry Pi skenerový server – nastavení pomocí SANE
Tento návod vám ukáže, jak můžete nastavit Raspberry PI jako server skeneru pomocí softwaru SANE.

Připravte se na 48MPx RAW s chystaným Arducam USB Camera Dev Kitem
Nelze popřít, že fotoaparáty v telefonech se díky vyšším specifikacím a sofistikované kombinaci několika kamer dostaly na vyšší úroveň. Co kdybychom tyto kamery dostali na platformy Raspberry Pi a Nvidia, abyste mohli k vytvářet lepší aplikace? Co když dokážeme držet krok s trendy? Kde vůbec začít? Převedli jsme naše myšlenky k činům a vyrobili jsme desku se 48megapixelovým snímačem.

Je čas postavit DIY hodiny
Schopnost určit absolutní polohu objektu je důležitá pro nespočet aplikací, především pro vše, co využívá motor. Uživatel holybaf z Instructables přišel s nápadem sestrojit vlastní rotační snímač, který má rozlišení 60 stupňů, využívá CD a funguje jako přesné hodiny.
Arduino Uno Rev3
Deska Arduino Uno je založena na čipu ATmega328P. Deska má 14 digitálních vstupních/výstupních pinů (6 z nich můžete využívat jako výstupy pro pulsně šířkovou modulaci), 6 analogových vstupů, frekvenci 16MHz, USB 2.0, napájecí jack, ICSP header a resetovací tlačítko.


Raspberry Pi CM4 začíná být standardem
Stalo se pravidlem, že se objevují jednodeskové počítače, které se Raspberry Pi podobají více než na pohled, protože počítače z Cambridge určují hardwarový standard pro mnoho svých konkurentů. Tento trend nabral nový zajímavý směr, protože se objevila nová deska, která nemá známý 40pinový konektor Pi Model B, ale kopíruje kompaktnější Compute Module 4. Radxa CM3 je vybavena čtyřjádrovým procesorem Rockchip RK3566 Cortex-A55 s frekvencí 2,0 GHz a má být k dispozici v různých specifikacích paměti s maximální kapacitou 8 GB. Je hardwarově kompatibilní s modulem Pi CM4 a měl by být použitelný se základními deskami vyrobenými pro tento modul.

Canonical mění Linux na Macu
V návaznosti na oznámení společnosti Apple o nové řadě MacBooků M1, které, jak se říká, mění pravidla hry, přináší společnost Canonical rychlý a snadný Linux na platformu M1. Multipass, nejrychlejší způsob, jak provozovat Linux napříč platformami, se minulý týden dočkal aktualizace, která uživatelům M1 umožňuje provozovat virtuální počítače Ubuntu s minimálními nároky na nastavení. Multipass dokáže stáhnout a spustit obraz virtuálního počítače jedním příkazem a vývojáři na platformě M1 nyní mohou spustit Linux do 20 vteřin.