Novinka: Raspberry Pi PoE+ HAT

Raspberry Pi uvádí novou generaci své rozšiřující karty pro napájení Raspberry Pi přes Ethernet (PoE). Ve srovnání se svým předchůdcem, přináší Raspberry Pi PoE+ HAT vyšší výkon, implementaci standardu 802.11at PoE+ a zásluhou řady vylepšení designu se méně zahřívá.

PoE HAT TNG

Aktuální celosvětový nedostatek polovodičů – o kterém jste učitě už něco četli – omezuje dodávky původního PoE HATu. Obecně tento nedostatek překonává Raspberry Pi vcelku dobře, dodávky počítačů Raspberry Pi, Zer a dalších stěžejních produktů nebyly ovlivněny, ale první generace PoE HAT používá křemík, kterého je největší nedostatek.

Starý HAT zůstane ve výrobě, ale aby zejména průmysloví zákazníci mohli zvážit přechod na nový PoE+ HAT, který bude mít kratší dodací lhůty, přistoupili v Raspberry Pi výjimečně k představení nového produktu dříve, než bude dostupný u oficiálních prodejců. Raspberry Pi PoE+ HAT bude podle aktuálních odhadů k dispozici začátkem června.

Napájení (přes Ethernet) pro lidi

Jednou z nejlepších nových funkcí, kterou počítače Raspberry Pi v posledních letech získaly je podpora napájení přes ethernet (PoE). Počínaje Raspberry Pi 3B+ mají ethernetový konektor a odbočky na jeho vinutí připojené k dalšímu čtyřkolíkovému konektoru umístěnému hned pod pravým horním montážním otvorem. HAT se na tyto signály může napojit, vyžádat si napájení z přepínače a převést získané 37-57V DC na 5V DC pro napájení Raspberry Pi.

Na konci roku 2018 vyšel Raspberry Pi PoE HAT, který dělal přesně tohle. Po několika počátečních problémech se stal jedním z nejprodávanějších doplňků k Raspberry Pi. Používá se v průmyslových aplikacích, u digitálních zobrazovacích zařízení ve veřejně přístupných prostorách, v automatizaci, i mezi kutily, kteří chtějí své Raspberry Pi umístit do nějakého vzdáleného místa a vést k němu jen jeden kabel společný pro napájení i data.

Víc energie

Původní PoE HAT implementuje standard 802.3af a Raspberry Pi může garantovaně dodávat minimálně 13 W. To je dost pro napájení Raspberry Pi 4 při plném zatížení, ale ne dost pro ty nejnenasytnější USB periferie.

PoE+ HAT implementuje standard 802.3at. Při použití s kompatibilním switchem nebo injektorem to znamená, že může dodávat až 25 W, jak vidíte z této srovnávací tabulky.

PoE HATPoE+ HAT
Podporovaný standard802.3af802.3af, 802.3at
Výstupní napětí5 V5 V
Maximální výstupní proud2,5 A5 A
Maximální výkon15,4 W25,5 W
VentilátorAnoAno
Měření prouduNeAno
Design transformátoruDrátový vinutýRovinný
PCB4 vrstvy, 57g4 vrstvy, 57g
Cena$20 bez DPH (539 Kč s DPH)$20 bez DPH (539 Kč s DPH)
KompatibilitaRaspberry Pi 3B+, 4BRaspberry Pi 3B+, 4B

Lepší usměrňovací dioda

Co se ještě změnilo? Aby se u PoE+ snížil rozptyl tepla, nahradil se diodový usměrňovač usměrňovačem „ideální diody“ ve formě zařízení Microchip PD70224ILQ.

Teplotní snímek PoE+ HAT poskytujícího 2,5 A

Nablýskaný nový transformátor

Implementace PoE vyžadují transformátor, který zajišťuje převod a izolaci napětí. Když uvažujete o transformátoru, pravděpodobně vás napadne drát omotaný kolem feritového jádra, a to je přesně to, co používá původní PoE HAT. PoE+ HAT má však novou nablýskanou součástku: rovinný transformátor.

Bourns planar transformer

Jak můžete vidět z této demontované verze, v rovinném transformátoru jsou „vinutí“ ve skutečnosti stopy na vícevrstvé desce plošných spojů; ferit je sestaven kolem PCB. Výsledkem je štíhlejší transformátor (užitečný, pokud vám opravdu záleží na výšce z a jste připraveni upustit od ventilátoru), který je vhodnější pro povrchovou montáž. Další výhodou je, že vypadá jako artefakt z budoucnosti.

Jako něco ze hvězdné lodi Enterprise

Lze očekávat, že si všimnete skutečného zlepšení oproti původnímu a velmi oblíbenému PoE HAT. Pokud s PoE děláte něco mimořádně cool, dejte nám vědět!

E-shop

Raspberry Pi PoE+ HAT

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2 Komentáře

  1. A vejde se i do krabiček pro oficiální 7″ displej? Např. „DesignSpark krabička pro oficiální 7″ dotykový displej“ ?
    Jsou k tomu již takové informace ? Uchladí se to v krabičce ?